venturelli.com art-blesk.com Chacott for professionals Реклама на сайте
Художественная гимнастика для Вас
Главная | Форум | Поддержать сайт | Регистрация | Вход
Пятница, 09.12.2016, 20:22
Приветствую Вас Гость | RSS
rsg-shop.com allfordance.com
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Страница 11 из 45«129101112134445»
Форум » Художественная гимнастика » Соревнования! События! Результаты! » Турниры и соревнования за границей (International Rhythmic Gymnastics Tournaments)
Турниры и соревнования за границей
RG4UДата: Пятница, 05.11.2010, 16:26 | Сообщение # 1
Группа: Администраторы
Сообщений: 2527
Статус: Offline
Турниры и соревнования за границей


Если Вы решили выложить положение на сайте, то читаем тему: Как разместить положение на соревнования

Если таблица с турнирами не отобразилась, то её можно посмотреть здесь




FIG Calendar
art-blesk.com pastorelliolympic.ru
nikineliДата: Четверг, 30.06.2011, 14:11 | Сообщение # 101
Группа: Проверенные
Сообщений: 23
Статус: Offline
ISTANBUL RHYTHMICS CUP 2011 25-26 JUNE

KIDS BALL EXERCISE RESULTS

2002 YEARS OLD`

Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL

1 Studentcova Aleksandra 2002 RUS 3,650 6,600 7,167 0,000 17,417
2 Defne Kurtulus 2002 TUR 3,575 6,767 6,700 0,000 17,042
3 Simal Yılmaz 2002 TUR 1,775 5,667 6,167 0,000 13,608

2001 YEARS OLD

Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Burcu Ulubent 2001 TUR 4,650 8,000 7,967 0,000 20,617
2 Ibrahimova Leyli 2001 AZE 5,850 7,100 7,533 0,000 20,483
3 Nil Dogan 2001 TUR 4,300 7,467 7,267 0,000 19,033
4 Skrylnnikova Anastasia 2001 RUS 4,175 6,933 7,333 0,000 18,442
5 Abide Bakal 2001 TUR 3,900 6,900 7,100 0,000 17,900
6 Asli Ulubent 2001 TUR 2,975 6,633 7,100 0,000 16,708

KIDS FREE EXERCISE RESULTS

2002 YEARS OLD
Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Hacieva leman 2002 AZE 6,000 6,433 7,400 0,000 19,833
2 Defne Kurtulus 2002 TUR 4,700 6,433 7,167 0,000 18,300
3 Zabruskova Yulia 2002 RUS 3,800 6,033 6,733 0,000 16,567
4 Studentcova Aleksandra 2002 RUS 3,300 6,100 7,033 0,000 16,433
5 Simal Yılmaz 2002 TUR 2,700 5,533 6,900 0,000 15,133
6 Abdulaeva Malahat 2002 AZE 3,000 5,233 6,367 0,000 14,600

2001 YEARS OLD
Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Burcu Ulubent 2001 TUR 5,300 6,900 7,867 0,000 20,067
2 Nil Dogan 2001 TUR 5,000 6,600 7,767 0,000 19,367
3 Skrynnikova Anastasia 2001 RUS 4,500 6,533 7,767 0,000 18,800
4 Ekaterina Fedorova 2001 UKR 4,900 6,033 7,833 0,000 18,767
5 Abide Bakal 2001 TUR 4,700 6,367 7,633 0,000 18,700
6 Ibrahimova Leyli 2001 AZE 4,600 6,433 7,633 0,000 18,667
7 Seo Goeun 2001 S. KOREA 4,100 6,000 7,400 0,000 17,500
8 Loren Saba 2001 SYR 3,900 5,900 7,400 0,000 17,200
9 Popova Anastasia 2001 MDA 3,600 5,833 7,133 0,000 16,567
10 Asli Ulubent 2001 TUR 2,800 5,967 6,833 0,000 15,600
11 Bağirova Nurlana 2001 AZE 2,600 5,267 6,633 0,000 14,500

KIDS ROPE EXERCISE RESULTS

2002 YEARS OLD
RANK NAME DOB NOC CODE D A E PENALTY TOTAL
1 Hacieva leman 2002 AZE 3,825 6,500 6,367 0,000 16,692
2 Abdulaeva Malahat 2002 AZE 2,625 4,767 6,567 0,000 13,958

2001 YEARS OLD

RANK NAME DOB NOC CODE D A E PENALTY TOTAL
1 Loren Saba 2001 SYR 3,175 5,900 6,500 0,200 15,375
KIDS BALL EXERCISE RESULTS

2002 YEARS OLD

Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL

1 Studentcova Aleksandra 2002 RUS 3,650 6,600 7,167 0,000 17,417
2 Defne Kurtulus 2002 TUR 3,575 6,767 6,700 0,000 17,042
3 Simal Yılmaz 2002 TUR 1,775 5,667 6,167 0,000 13,608

2001 YEARS OLD

Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Burcu Ulubent 2001 TUR 4,650 8,000 7,967 0,000 20,617
2 Ibrahimova Leyli 2001 AZE 5,850 7,100 7,533 0,000 20,483
3 Nil Dogan 2001 TUR 4,300 7,467 7,267 0,000 19,033
4 Skrylnnikova Anastasia 2001 RUS 4,175 6,933 7,333 0,000 18,442
5 Abide Bakal 2001 TUR 3,900 6,900 7,100 0,000 17,900
KIDS HOOP EXERCISE RESULTS

2002 YEARS OLD

RANK NAME DOB NOC CODE D A E PENALTY TOTAL
1 Zabruskova Yulia 2002 RUS 3,650 6,367 7,067 0,000 17,083

2001 YEARS OLD
RANK NAME DOB NOC CODE D A E PENALTY TOTAL
1 Ekaterina Fedorova 2001 UKR 4,250 7,333 7,300 0,000 18,883
2 Seo Goeun 2001 S. KOREA 3,150 6,767 6,767 0,000 16,683
3 Popova Anastasia 2001 MDA 2,550 5,733 6,300 0,000 14,583

PRE-JUNIOR HOOP EXERCISE RESULTS

1999 YEARS OLD HOOP RESULTS

Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Hametova Yana 1999 KAZ 4,300 7,233 6,767 0,000 18,300
2 Stefany Borisova 1999 BUL 3,150 6,600 6,900 0,000 16,650
3 Dina Al Sheikh 1999 SYR 2,950 6,700 6,933 0,000 16,583
4 Ayzada Karakulova 1999 KAZ 3,400 5,700 6,700 0,000 15,800
5 Selvi Güner 1999 TUR 1,525 6,000 5,867 0,000 13,392

2000 YEARS OLD HOOP RESULTS
Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Tkachenko Eliza 2000 MDA 4,900 7,467 7,500 0,400 19,467
2 Aydana Shakenov 2000 KAZ 4,950 6,967 7,433 0,000 19,350
3 Bushlia Alisa 2000 RUS 4,550 6,833 7,067 0,000 18,450
4 Burbaeva Asem 2000 KAZ 3,625 6,633 6,733 0,000 16,992
5 Aygerim Sahimova 2000 KAZ 2,950 6,800 6,400 0,000 16,150

6 Asli Ulubent 2001 TUR 2,975 6,633 7,100 0,000 16,708

PRE-JUNIOR CLUBS EXERCISE RESULTS

1999 YEARS OLD CLUBS RESULTS

Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL

1 Ipek Vardar 1999 TUR 5,675 8,133 7,733 0,000 21,542
2 Dina Al Sheikh 1999 SYR 3,775 7,500 6,800 0,000 18,075
3 Sule Suleymanoğlu 1999 TUR 3,675 7,600 6,733 0,000 18,008
4 Selen Vardar 1999 TUR 2,150 5,567 6,533 0,000 14,250

2000 YEARS OLD CLUBS RESULTS

Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Selin Acikel 2000 TUR 4,825 8,067 7,633 0,000 20,525
2 Muge Gemikoz 2000 TUR 4,475 7,600 7,133 0,000 19,208
3 Dilay Unes 2000 TUR 3,800 7,700 7,500 0,000 19,000 PRE-JUNIOR ROPE EXERCISE RESULTS
1999 YEARS OLD ROPE RESULTS

Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Zurayeva Zilola 1999 UZB 4,450 6,467 6,633 0,000 17,550

2000 YEARS OLD ROPE RESULTS
Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Sattarova Ruqiye 2000 AZE 4,100 5,800 6,467 0,000 16,367
PRE-JUNIOR BALL EXERCISE RESULTS

1999 YEARS OLD BALL RESULTS

Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Ipek Vardar 1999 TUR 6,175 8,533 8,200 0,000 22,908
2 Hametova Yana 1999 KAZ 4,850 7,833 6,800 0,000 19,483
3 Sule Suleymanoğlu 1999 TUR 5,000 6,900 6,767 0,000 18,667
4 Zurayeva Zilola 1999 UZB 3,375 6,400 6,900 0,000 16,675
5 Ayzada Karakulova 1999 KAZ 3,175 6,100 6,600 0,000 15,875
6 Stefany Borisova 1999 BUL 3,600 5,367 6,733 0,000 15,700
7 Selvi Güner 1999 TUR 1,675 7,167 6,367 0,000 15,208
8 Selen Vardar 1999 TUR 1,500 5,200 5,833 0,000 12,533

Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Bushlia Alisa 2000 RUS 5,550 7,300 7,433 0,000 20,283
2 Sattarova Ruqiye 2000 AZE 5,800 7,200 6,900 0,000 19,900
3 Aydana Shakenov 2000 KAZ 4,875 6,700 6,900 0,000 18,475
4 Aygerim Sahimova 2000 KAZ 3,825 7,933 6,533 0,000 18,292
5 Selin Acikel 2000 TUR 4,975 6,567 6,633 0,000 18,175
6 Dilay Unes 2000 TUR 4,500 6,700 6,933 0,000 18,133
7 Muge Gemikoz 2000 TUR 3,650 6,900 7,333 0,000 17,883
8 Burbaeva Asem 2000 KAZ 4,100 6,667 6,900 0,000 17,667
9 Melisa Utken 2000 TUR 3,525 6,567 6,367 0,000 16,458
2005-2006 YEARS OLD
Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Askerova Arslana 2006 UZB 1,100 5,400 6,200 0,000 12,700
2 Alina Demchuk 2005 GEO 0,550 3,850 6,700 0,000 11,100
3 Ekaterina Lantsova 2005 RUS 0,600 3,750 5,950 0,000 10,300
4 Adrak Anelia 2005 KAZ 0,700 3,400 5,100 0,000 9,200

2004 YEARS OLD
Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Selin Bayraktaroglu 2004 TUR 3,000 5,750 7,850 0,000 16,600
2 Ten Ilona 2004 UZB 3,500 5,400 7,200 0,000 16,100
3 Kramarenko Lale 2004 AZE 2,850 5,700 7,100 0,000 15,650
4 Askerova Asiya 2004 UZB 2,600 5,100 7,050 0,000 14,750
5 Kramarenko Diana 2004 AZE 1,700 4,000 6,650 0,000 12,350
6 Alisa Türkücü 2004 TUR 1,150 4,250 6,500 0,000 11,900
7 Elisa Robinson 2004 ENG 1,150 4,000 6,350 0,000 11,500
8 Ela Daisy Ulgen 2004 2004 ENG 0,900 4,550 5,350 0,000 10,800
9 Selin Türk 2004 TUR 0,750 3,500 6,350 0,000 10,600
10 Tarana Asadova 2004 GEO 0,700 3,650 6,100 0,000 10,450

2003 YEARS OLD
Rank Name DOB Noc Code D A E PEN. TOTAL
1 Daria Kornienko 2003 UKR 3,800 6,250 7,900 0,000 17,950
2 Zeynep Kırlı 2003 TUR 3,200 6,000 7,700 0,000 16,900
3 Ali Nigar 2003 AZE 3,900 5,300 7,300 0,000 16,500
4 Agayeva Aydan 2003 AZE 3,300 5,650 7,150 0,000 16,100
5 Huseynova Nigar 2003 AZE 2,950 5,300 6,800 0,000 15,050
6 Zakirova Lola 2003 UZB 3,150 4,650 6,950 0,000 14,750
7 Ten Polina 2003 UZB 3,050 4,750 6,600 0,200 14,200
JUNIOR HOOP EXERCISE FINAL RESULTS

1998 YEARS OLD

Rank Name DOB Noc
Code D A E PEN. TOTAL

1 Postregay Tamara 1998 RUS 5,125 8,300 8,000 0,000 21,425
2 Jumataeva Selina 1998 UZB 5,750 7,767 7,000 0,000 20,517
3 Musatova Daria 1998 RUS 5,125 7,867 7,233 0,000 20,225
4 Kritskaya Sofia 1998 RUS 4,650 7,933 7,633 0,000 20,217
5 Kim Han Sol 1998 SOUTH KOREA 4,400 7,600 7,633 0,000 19,633
6 Dadaşlı Leman 1998 AZE 5,500 6,900 7,000 0,400 19,000
7 Calujnikova Irina 1998 MDA 4,775 6,333 5,933 0,000 17,042
8 Melisa Yuksel 1998 TUR 2,325 6,933 6,700 0,000 15,958

1997 YEARS OLD

Name DOB Noc
Code D A E PEN. TOTAL
Salome Pajava 1997 GEO 7,050 8,767 8,033 0,000 23,850
Basak Ertekin 1997 TUR 6,025 8,267 8,067 0,000 22,358
Canet Bakal 1997 TUR 5,875 7,533 7,833 0,000 21,242
Ekaterina Zaytseva 1997 UKR 4,750 7,600 7,067 0,000 19,417
Nikol Hristova 1997 BUL 4,825 7,333 7,067 0,000 19,225
Razan Hasan 1997 SYR 3,175 6,433 6,733 0,000 16,342

1996 YEARS OLD

Rank Name DOB Noc
Code D A E PEN. TOTAL
1 Berfin Bilken 1996 TUR 6,600 8,667 8,200 0,000 23,467
2 Dayana Djambinova 1996 RUS 6,650 8,633 7,867 0,000 23,150
3 Davlatova Fatima 1996 UZB 4,900 7,600 7,167 0,000 19,667
4 Anastasiya Ivanova 1996 UKR 4,350 7,433 6,867 0,000 18,650
JUNIOR CLUBS EXERCISE FINAL RESULTS

1998 YEARS OLD

Rank Name DOB Noc
Code D A E PEN. TOTAL
1 Postregay Tamara 1998 RUS 6,425 8,300 7,833 0,000 22,558
2 Musatova Daria 1998 RUS 4,950 8,300 7,500 0,000 20,750
3 Kritskaya Sofia 1998 RUS 5,250 8,100 7,367 0,000 20,717
4 Dadaşlı Leman 1998 AZE 5,550 8,033 7,300 0,400 20,483
5 Jumataeva Selina 1998 UZB 5,300 7,967 6,867 0,000 20,133
6 Kim Han Sol 1998 SOUTH KOREA 3,825 7,833 6,900 0,000 18,558
7 Calujnikova Irina 1998 MDA 4,350 7,433 6,433 0,000 18,217
8 Melisa Yuksel 1998 TUR 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000

1997 YEARS OLD

Rank Name DOB Noc
Code D A E PEN. TOTAL
1 Salome Pajava 1997 GEO 7,025 8,533 7,967 0,000 23,525
2 Ekaterina Zaytseva 1997 UKR 5,525 8,133 7,433 0,000 21,092
3 Canet Bakal 1997 TUR 5,100 8,133 7,700 0,000 20,933
4 Basak Ertekin 1997 TUR 4,700 7,833 7,133 0,000 19,667
5 Nikol Hristova 1997 BUL 4,675 7,600 7,267 0,000 19,542
6 Razan Hasan 1997 SYR 2,925 7,267 6,467 0,000 16,658

1996 YEARS OLD

Rank Name DOB Noc
Code D A E PEN. TOTAL
1 Berfin Bilken 1996 TUR 7,300 8,367 8,200 0,000 23,867
2 Dayana Djambinova 1996 RUS 6,750 8,600 7,367 0,000 22,717
3 Davlatova Fatima 1996 UZB 5,700 7,833 7,067 0,000 20,600
4 Anastasiya Ivanova 1996 UKR 4,750 7,500 6,667 0,400 18,517

JUNIOR BALL EXERCISE FINAL RESULTS

1998 YEARS OLD
Rank Name DOB Noc
Code D A E PEN. TOTAL
1 Postregay Tamara 1998 RUS 6,450 7,667 8,000 0,000 22,117
2 Dadaşlı Leman 1998 AZE 6,000 7,200 7,433 0,000 20,633
3 Musatova Daria 1998 RUS 5,125 7,133 7,567 0,000 19,825
4 Kritskaya Sofia 1998 RUS 5,250 6,867 7,400 0,000 19,517
5 Kim Han Sol 1998 SOUTH KOREA 4,400 7,267 7,667 0,000 19,333
6 Jumataeva Selina 1998 UZB 4,350 6,533 7,000 0,400 17,483
7 Calujnikova Irina 1998 MDA 3,325 6,833 7,033 0,000 17,192
8 Melisa Yuksel 1998 TUR 2,250 6,033 6,567 0,000 14,850

1997 YEARS OLD
Rank Name DOB Noc
Code D A E PEN. TOTAL
1 Salome Pajava 1997 GEO 6,625 7,633 8,067 0,000 22,325
2 Ekaterina Zaytseva 1997 UKR 5,875 8,033 7,667 0,000 21,575
3 Basak Ertekin 1997 TUR 5,700 7,800 7,833 0,000 21,333
4 Nikol Hristova 1997 BUL 4,525 7,033 7,133 0,000 18,692
5 Canet Bakal 1997 TUR 3,600 6,467 6,833 0,000 16,900
6 Razan Hasan 1997 SYR 2,925 5,867 6,300 0,400 14,692

1996 YEARS OLD
Rank Name DOB Noc
Code D A E PEN. TOTAL
1 Berfin Bilken 1996 TUR 5,575 8,100 8,200 0,000 21,875
2 Davlatova Fatima 1996 UZB 6,100 7,433 7,533 0,000 21,067
3 Dayana Djambinova 1996 RUS 5,750 7,367 7,867 0,000 20,983
4 Anastasiya Ivanova 1996 UKR 4,625 7,467 7,300 0,000 19,392

JUNIOR RIBBON EXERCISE FINAL RESULTS

1998 YEARS OLD

Rank Name DOB Noc
Code D A E PEN. TOTAL
1 Dadaşlı Leman 1998 AZE 5,875 7,233 7,000 0,000 20,108
2 Kim Han Sol 1998 SOUTH KOREA 4,975 7,133 7,700 0,000 19,808
3 Musatova Daria 1998 RUS 4,325 7,367 6,900 0,000 18,592
4 Postregay Tamara 1998 RUS 4,900 7,067 7,000 0,400 18,567
5 Kritskaya Sofia 1998 RUS 4,500 6,533 6,933 0,000 17,967
6 Jumataeva Selina 1998 UZB 4,350 6,567 7,033 0,000 17,950
7 Calujnikova Irina 1998 MDA 3,650 6,700 6,533 0,000 16,883
8 Melisa Yuksel 1998 TUR 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000

1997 YEARS OLD
Rank Name DOB Noc
Code D A E PEN. TOTAL
1 Salome Pajava 1997 GEO 6,650 8,167 8,033 0,000 22,850
2 Basak Ertekin 1997 TUR 6,425 7,900 7,600 0,000 21,925
3 Ekaterina Zaytseva 1997 UKR 4,600 7,333 7,267 0,000 19,200
4 Canet Bakal 1997 TUR 4,275 7,467 7,400 0,000 19,142
5 Nikol Hristova 1997 BUL 4,325 6,500 6,867 0,000 17,692
6 Razan Hasan 1997 SYR 2,075 5,800 6,367 0,000 14,242

1996 YEARS OLD
Rank Name DOB Noc
Code D A E PEN. TOTAL
1 Berfin Bilken 1996 TUR 7,200 8,200 7,333 0,000 22,733
2 Dayana Djambinova 1996 RUS 6,650 7,500 7,433 0,000 21,583
3 Anastasiya Ivanova 1996 UKR 5,500 7,667 7,100 0,000 20,267
4 Davlatova Fatima 1996 UZB 4,575 6,567 6,367 0,000 17,508

4 Tkachenko Eliza 2000 MDA 4,700 6,833 7,333 0,000 18,867
5 Melisa Utken 2000 TUR 3,125 7,867 6,967 0,000 17,958

2 Bağirova Nurlana 2001 AZE 2,150 4,733 6,167 0,000 13,050
BG
KaterinkaДата: Суббота, 02.07.2011, 22:56 | Сообщение # 102
Группа: Модераторы
Сообщений: 65333
Статус: Offline
4. Rudolf Lion Cup Hof Germany 27.10.11 - 30.10.11

TSV Hof 1861
Jahnstraße 5
95030 Hof / Saale
Tel.: 09281 / 2402
Fax: 09281 / 7533773

Rudolf- Lion Hall
Sigmundsgraben 42
95028 Hof

Day of arrival 27. 10 2011
Trainig 28.10.2011
Competition 29.10.2011
Day of depature 30.10.2011

Individual Competition (Level-B)

Gymnastics is under the sign of the international code of points scoring from 2009-2012 according to German regulations.

Born after 2003
Born 2003
Born 2002

Born 2001

Born 1999/2000
Born 1998/1997/1996
Born before 1996

without apparatus
without apparatus
without apparatus + 1 apparatus of choice
without apparatus + 1 apparatus of choice
2 apparatus of choice
2 apparatus of choice
2 apparatus of choice

Each club may register a total of 7 gymnasts !

When reporting, please indicate with the apparatus !

warm up:
start:
Judges meeting

Entry fee:

9:00 AM
10:00 AM
9:00 Am

10,- ? per Gymnastic.

to pay in the competition hall at the beginning of the compttition

Deadline for application:
to:

02.10.2011

yvonne.russler@gmx.de

For each notification,every club has to report two judges.

The notification of the gymnasts and judges should only be done via the homepage.

Protocol:

4-copies:

or via Mail:

until 15.10.2011

Inge Weber
Wachhügelweg 24
95152 Selbitz/Hüttung

ingeweber2@gmx.de

Accommodation:

Youth hostel Hof
Tel.: +49 (0)9281 / 9 32 77
www.jugendherberge-hof.integra-hof.de/home

Hotel Munzert
Tel.:Tel.: +49 (0)9281/783400,
www.hotel-munzert.de

Each club is responsible for organizing an accommodation.

There are rooms reserved til end of september for participants of the Ruldof Lion Cup at both lodgings.

There is a shuttle service on the day of arrival (27.10.2011) from the station Hof to the accommodations.
On 29.10.2011 of the accommodation to competition hall and back.
And on the day of departure (30.10.2011) from the accommodations to the station Hof.

Banquet:

After the competition on Saturday a menu will be available.
It cost 7,00 ? per person.
You are allowed to choose from two different meal.

To pay with the entry fee.

Please order up to 30.9.2011.
Later orders can not be considered.

You have to take care of meal on your own on the other days.

http://www.tsvhof-rsg.de/lioncup2011/lang1/notification.html

Categories and Technical Program

Gymnastics is under the sign of the international code of points scoring from 2009-2012 according to German regulations.

Born after 2003
max. 7 difficulties A-C
without apparatus D1:+1Acrobatic (0,1 points) max. 1,5 points A: 5,0 points

Born 2003
max. 7 difficulties A-C
without apparatus D1:+1Acrobatic (0,1 points) max. 2,0 points A: 5,0 points

Born 2002
max. 8 difficulties A-D
without apparatus D1:+1Acrobatic (0,1 points) max. 3,0 points A: 5,0 spoints
1 apparatus of choice D1: 3,0 points A: 5,0 points D2: 3,5 points

Born 2001
max. 8 difficulties A-E
without apparatus D1:+1Acrobatic (0,1 points) max. 3,5 points A: 5,0 points
1 apparatus of choice D1: 3,5 points A: 5,0 points D2: 4,0 points

Born ´99/´00
max. 8 difficulties A-E
2 apparatus of choice D1: 4,0 points A: 10,0 points D2: 5,0 points

Born 98-´96
max. 9 difficulties A-G
2 apparatus of choice D1: 4,5 points A: 10,0 points D2: 5,5 points

Born before ´96
max. 10 difficulties A-G
2 apparatus of choice D1: 5,0 points A: 10,0 points D2: 6,0 points

The letters A, B, C, D, E, F, and G are the points for difficulties.
A= 0,1 Points
B= 0,2 Points
C= 0,3 Points
and so on
G =0,7 Points

Also you can have a look at the "code de pointage" from the "F I G"where the figures and points are listed.

They are allowed to do higher difficulties. But the rating will be downgraded to max. points for each category.
Example: Born 1998: Difficult H (0,8 points) You have to write (0,7 points)

http://www.tsvhof-rsg.de/lioncup2011/lang1/rating_rules.html
любительДата: Четверг, 28.07.2011, 16:31 | Сообщение # 103
Группа: Проверенные
Сообщений: 6
Статус: Offline
Скажите пожалуйста! У кого положение по Греции 1-3 декабря 2011 есть? Что можете сказать по этому поводу?
RU
KaterinkaДата: Вторник, 09.08.2011, 22:22 | Сообщение # 104
Группа: Модераторы
Сообщений: 65333
Статус: Offline
Open International/National Rhythmic
Gymnastics Championship
“London Cup 2011”
ENGLAND
5-6th of November, 2011

INVITATION

Dear Friends,
We have a great pleasure, in inviting your club to participate in our
Open International/National Rhythmic Gymnastics Championship
“London Cup 2011”

Organizers: London Sport Academy (BG Membership No: 1922018)
Kristina Ondon

Place of competition:
Sarah Bonnell School
Deanery Road
Stratford
E15 4 LP (postcode)
LONDON

Delegation: 1 coach and 1 qualified judge obligatory, unlimited number of gymnasts. Clubs who enter more than 5 gymnasts must provide 2 judges.
If you don’t have qualified judge- charge £50

Accommodation:
www.stratfordhotels.co.uk
www.laterooms.com
www.hiexpressstratford.co.uk
www.ibishotel.com
www.vikinghotel-london.co.uk

Entries: £35 (UK pounds) per gymnast.

Sheets: Must be submitted via email to londonsportacademy@yahoo.co.uk before 20 October 2011.
Please, write category, Date of Birth, Country and Club Name on your sheets.

Insurance: Organization is not responsible for any liability in case of accident; therefore all participants are advised to look for and provide adequate insurance cover.

Transport from Airport to competition hall : Please inform us day and time and airport you are arriving at and we will send you travel details.

Music/Cds: Please submit your music CDs on arrival for sorting.

Visa: Please check in time if your delegation needs a visa for the entry to London, UK

Technical Program

*Category B ((Kids who are training less then 10 hours a week)

Age Apparatus Regulations

    Gymnasts born in 2004-2005 - Free routine 8 Dif
    Gymnasts born in 2003 - Free routine 8 Dif
    Gymnasts born in 2002 - Free routine 8 Dif
    Gymnasts born in 2001 - Free routine 8 Dif + one any
    Gymnasts born in 2000 - Free routine 9 Dif + one any
    Gymnasts born in 1999 - Free routine 9 Dif + one any
    Gymnasts born in 1998 - 2 any 10 Dif
    Gymnasts born in 1997 - 2 any 10 Dif
    Gymnasts born in 1996 - 2 any 10 Dif
    Gymnasts born in 1995 or older - 3 any FIG

*Category B ((Kids who are training more then 10 hours a week)

Age Apparatus Regulations

    Gymnasts born in 2004-2005 - Free routine 9 Dif
    Gymnasts born in 2003 - Free routine 9 Dif
    Gymnasts born in 2002 - Free routine 9 Dif
    Gymnasts born in 2001 - Free routine 10 Dif + one any
    Gymnasts born in 2000 - Free routine 10 Dif + one any
    Gymnasts born in 1999 - Free routine 10 Dif + one any
    Gymnasts born in 1998 - 2 any 10 Dif
    Gymnasts born in 1997 - 2 any 10 Dif
    Gymnasts born in 1996 - 2 any 10 Dif
    Gymnasts born in 1995 or older - 3 any FIG


Registration Form

Club Name:
Country:
Town:
Contact Person:
Address:
Tel:

Name of Gymnast DOB Category
Coach Name:
Judge Name:
Date of Arrival:
Flight Number:

Any questions, please contact us
+447595744628 or +442085501447
londonsportacademy@yahoo.co.uk
KaterinkaДата: Вторник, 09.08.2011, 22:26 | Сообщение # 105
Группа: Модераторы
Сообщений: 65333
Статус: Offline


Detaillierte Berichterstattung 27.-28.08.2011

Programm Berlin Masters

Sonnabend, 27. August 2011, ab 13.00 Uhr
Grand Prix Mehrkampf

Sonntag, 28. August 2011, 13.00 Uhr – 17.30 Uhr
Grand Prix Finale

Information: berlinertb.cms.mixx.de
KaterinkaДата: Вторник, 09.08.2011, 22:37 | Сообщение # 106
Группа: Модераторы
Сообщений: 65333
Статус: Offline
1st October 2011, in Blanes, Spain.
2nd Vitry Cup "Homage to Nina Vitrychenko" (Spanish Gymnasts + International Seniors)

Blanes is a town located in Girona (1 hour more or less from Barcelona)

KaterinkaДата: Вторник, 09.08.2011, 22:39 | Сообщение # 107
Группа: Модераторы
Сообщений: 65333
Статус: Offline
5th Helioupolis Cup!

Coming to you from September 30, 2011 - October 2, 2011


For an invitation and details please e-mail: gsi_rg@yahoo.com
KaterinkaДата: Четверг, 11.08.2011, 17:58 | Сообщение # 108
Группа: Модераторы
Сообщений: 65333
Статус: Offline
25-27 of November 2011, Sports HALL Iasi – ROMANIA
7th Edition of The International Competition „ G I N E T A S T O E N E S C U ” 2011


The District Association of Rhythmic Gymnastics is pleased to invite you to Iasi on 25-27 of November 2011 to participate at our
The 7th Edition of The International Competition
„ G I N E T A S T O E N E S C U ” 2011


R E G U L A T I O N


I. Intention
  • to popularize practicing rhythmic gymnastics, amongst children
  • to quicken the International Competitions activities amongst rhythmic gymnastics clubs
  • to propel new talents for the great performance sport
  • change experience

    II. Date and place
    o Between 25-26-27 of November 2011 at the Sports HALL Iasi – ROMANIA.

    III. The Organizers
  • The District Sport Direction Iasi;
  • The District Scolar Inspectorate Iasi;
  • District Association of Rhythmic Gymnastics;
  • Sponsors.

    IV. Participants and conditions
    At the 7th Edition of The International Competition „GINETA STOENESCU” 2011 will participate only the clubs invited by the organizers from: Ukraine, Poland, Germany, France, Bulgary, Belgium, United States of America, Israel, Spain, Ungary, Moldova and others.

    Each team can include following delegation: 5 gymnasts in different category, 1 judge, 1 coach.

    V. Technical programme and gymnast’s category classifications
    Category BIRTH YEAR Technical Program
    Little GYM 2005-2003 SINGLE WITHOUT OBJECT
    Cat. IV 2001-2002 Rope Hoop Ribbon
    Cat. III 1999-2000 Hoop Ball Clubs Ribbon
    Cat. II 1996-1998 Hoop Ball Clubs Ribbon
    Cat. Seniors min.1995 Hoop Ball Clubs Ribbon

    MUSIC:
    Music will be accepted on CD only, and back-up copies must be available. All music (clearly labelled with the name and apparatus) is to be handed in to the music table during the warm-up.

    ENSEMBLE TOURNAMENT
  • the clubs can participate to ensemble sections: juniors OR seniors;
  • the ensemble will be formed with 5 gymnastes, who will compete pursuant to the technical programme, aproved by F.I.G. (with choosable routines and without apparatus);
  • inscribed gymnastes for the individual tournament, can participate to the ensemble section
  • the clasiffication for the ensemble section wil be separately from the individual section

    FRIDAY,25.11.2011 - arrival of delegations, training, technical meeting
    SATURDAY,26.11.2011 - judge meeting,competition
    SUNDAY,27.11.2011 - competition, departure of delegations
  • KaterinkaДата: Вторник, 16.08.2011, 23:46 | Сообщение # 109
    Группа: Модераторы
    Сообщений: 65333
    Статус: Offline
    The competition will be held in Osijek, Croatia from 18.-20. 11. 2011.
    4th international tournament in rhythmic gymnastics ,,RONDO KUP 2011’’


    Dear sport friends!

    We have the great pleasure to invite your club on our 4th international tournament in rhythmic gymnastics ,,RONDO KUP 2011’’.
    The competition will be held in Osijek, Croatia from 18.-20. 11. 2011.

    Schedule of tournament:

    Friday, 18. 11.2011.
    - Arrival of delegations
    - Training
    - Technical & judge meeting

    Saturday, 19. 11. 2011.
    - Competition
    - Banquet

    Sunday, 20. 11. 2011. - Departure of delegations

    Categories:

    A&B level

    BABY (2003, 2004, 2005)
    CHILDREN (2001 & 2002)
    PRE-JUNIOR (1999 & 2000)
    JUNIOR 1 (1998)
    JUNIOR 2 (1997 & 1996)
    SENIOR (1995 & older)

    For more information, please contact: krsgrondo@yahoo.com
    ГостьДата: Среда, 17.08.2011, 23:22 | Сообщение # 110
    Группа: Гости





    Здравствуйте.А у кого есть email соревнований в румынии.очень хотим туда поехать!спасибо
    UA
    Форум » Художественная гимнастика » Соревнования! События! Результаты! » Турниры и соревнования за границей (International Rhythmic Gymnastics Tournaments)
    Страница 11 из 45«129101112134445»
    Поиск:
    Новый ответ
    Имя:
    Текст сообщения:
    Художественная гимнастика для Вас
    Меню сайта:
  • Главная страница
  • Новости
  • Видео и музыка
  • Статьи и книги
  • Фотоальбомы
  • Каталог сайтов
  • Доска объявлений
  • Обратная связь
  • Документы
  • Турниры Украины
  • Турниры России
  • Турниры заграницы
  • Календарь УТС
  • Сервисы загрузки:
    Картинок:   radikal.ruphoto.qip.rupostimage.org
    Файлов: webfile.ruzippyshare.com
    Видео: youtube.comvimeo.com
    Код безопасности:

    pastorelliolympic.ru art-blesk.com

    Copyright ALECorp © 2016
    Все материалы, расположенные на данном ресурсе, были взяты из открытых источников интернета.
    Все права на материалы, представленные на ресурсе, принадлежат их авторам, правообладателям и издательствам.
    Ни администрация сайта, ни хостинг-провайдер, ни любые другие лица не несут ответственности
    за правильность, точность, законность, достоверность материалов и за их использование!!!